Nastoletnia ciąża, jak sobie radzić?

Nastoletnia ciąża, jak sobie radzić?

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z mamula.pl

Ciąża nastolatki nie jest taka sama jak ciąża w każdym innym wieku. Chociaż normalne jest odczuwanie ekscytacji z powodu zbliżającego się porodu, powinnaś być świadoma ryzyka z nim związanego. Infekcje przenoszone drogą płciową w czasie ciąży mogą prowadzić do trwałych wad rozwijającego się dziecka. W przypadku jakichkolwiek objawów powinnaś zwrócić się o pomoc lekarską, a także skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ryzyku związanym z ciążą u nastolatek.

Infekcje przenoszone drogą płciową w czasie ciąży mogą powodować poważne i trwałe wady u rozwijającego się dziecka
Chociaż możliwe jest zarażenie się chorobą przenoszoną drogą płciową w czasie nastoletniej ciąży, powikłania spowodowane chorobą w pierwszym trymestrze nie są tak groźne, jak w przypadku zakażenia w późniejszym okresie ciąży. Zakażenia mogą powodować poważne problemy u rozwijającego się dziecka, w tym wcześniactwo i niską wagę urodzeniową. Niektóre kobiety mogą nie być świadome, że zakażenie wirusem HPV może powodować raka szyjki macicy i prowadzić do poważnych wad wrodzonych.

Chociaż niektóre z tych infekcji mogą zostać przekazane dziecku bez stosunku płciowego, większość z nich można nabyć poprzez dotykanie zainfekowanego rany, wspólne używanie igieł do narkotyków i innych przedmiotów. Jeśli kobieta zachoruje na STI w czasie ciąży, musi się przebadać. Im wcześniej dojdzie do zakażenia, tym lepiej, ponieważ może ono spowodować zagrażające życiu problemy dla dziecka.

Posiadanie starszej siostry, która zaszła w ciążę jako nastolatka
Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Adolescence”, posiadanie starszego rodzeństwa, które zaszło w nastoletnią ciążę, ponad dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W badaniu tym przeanalizowano dane ze spisu powszechnego dotyczące prawie 43 000 kobiet i stwierdzono, że ten efekt rówieśniczy był szczególnie silny w przypadku dzieci o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Autorzy stwierdzili również, że posiadanie w rodzinie nastoletniej matki wiązało się z większą liczbą ciąż wśród nastolatków i młodszych dorosłych.

Badanie wykazało również, że posiadanie starszej siostry, która zaszła w ciążę jako nastolatka, zwiększało ryzyko zajścia w ciążę w późniejszych latach. Nastolatki, które miały starszą siostrę, która zaszła w ciążę, częściej wzorowały się na niej w swoim zachowaniu. Jednak wpływ ciąży starszej siostry na losy dziecka może zostać zniwelowany przez inne czynniki społeczne. Jeśli wyniki tego badania okażą się prawidłowe, należy rozważyć ukierunkowane interwencje dla nastolatek, których starsza siostra zaszła w ciążę.

Czytaj więcej...  Jak kąpać niemowlę pod prysznicem?

Posiadanie matki, która urodziła swoje pierwsze dziecko przed 20 rokiem życia
Posiadanie matki, która urodziła swoje pierwsze dziecko przed 20 rokiem życia, może wpływać na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez nastolatkę. W tym badaniu uwzględniono szereg czynników biologicznych i społecznych, w tym stan cywilny i strukturę rodziny. Solidna konstrukcja statystyczna tego badania obejmuje dopasowanie proporcjonalne (propensity score matching) dużego zbioru danych populacyjnych w celu określenia, które czynniki ryzyka pozwalają przewidzieć ciążę w młodym wieku. Wyniki tego badania mogą być przydatne w przyszłych badaniach nad ciążami u nastolatek.

Historia rodzinna nastoletniego rodzenia dzieci
Występowanie w rodzinie nastoletnich dzieci wiąże się z wyższym ryzykiem zajścia w ciążę przez nastolatki. Nie jest jasne, w jakim stopniu wpływ na ciążę nastoletniej matki jest silniejszy niż wpływ ciąży jej siostry, ale modelowanie społeczne może być ważniejszym czynnikiem ryzyka niż środowisko rodzinne. Chociaż żaden pojedynczy czynnik nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za wzrost liczby ciąż u nastolatek, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Badanie przeprowadzone wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych wykazało, że osoby, w których rodzinie zdarzało się rodzić dzieci, częściej zachodziły w ciążę. Osoby te częściej mieszkały w dzielnicach o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, miały wyższe wyniki w skali SEFI w wieku 14 lat, a także wyższe wskaźniki mobilności mieszkaniowej i zmiany struktury rodziny. Ponadto osoby, w których rodzinie zdarzały się przypadki nastoletniego rodzenia dzieci, częściej decydowały się na urodzenie dziecka przed 20 rokiem życia.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *