Ciąża a wiek – zagrożenia.

Ciąża a wiek – zagrożenia.

Jakie są zagrożenia związane z ciążą w zależności od wieku? W tym artykule omówimy wiek ciążowy i wiek fizjologiczny kobiety. Omówimy także aktywność fizyczną i wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży. Pierwsze trzy z wymienionych czynników ryzyka mogą mieć wpływ na wynik ciąży. Jeśli masz ponad 40 lat, Twój wiek może być ważnym czynnikiem w określeniu, czy jesteś dobrą kandydatką na matkę. Na koniec omówimy wpływ wieku i przewlekłych schorzeń na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale przedszkolak.eu

Wiek fizjologiczny

Wiek biologiczny ciąży jest miarą czasu, jaki upływa od poczęcia do porodu. Wiek biologiczny kobiety ciężarnej jest określany na podstawie jej wieku w momencie zapłodnienia i wieku ciążowego w momencie porodu. Obie miary mają podobne i odmienne cechy. Wiek fizjologiczny pierwszego dziecka kobiety ciężarnej jest podobny do wieku jej pierworodnego. Jednak wiek chronologiczny ostatniego dziecka kobiety ciężarnej jest znacznie młodszy niż jej wiek epigenetyczny.

Nowe badanie wykazało, że kobiety w ciąży o niskim statusie socjoekonomicznym i słabym wsparciu społecznym ze strony rodziny przedwcześnie starzeją swoje komórki. To przedwczesne starzenie się komórek może zwiększać ryzyko komplikacji porodowych. Już wcześniej naukowcy ustalili, że kobiety, u których występują psychospołeczne czynniki ryzyka, mogą mieć wiek biologiczny starszy niż ich wiek chronologiczny. Co więcej, długość telomerów u kobiety jest dobrym wskaźnikiem jej wieku komórkowego.

Wiek ciążowy

Związek między wiekiem ciążowym a ciążą jest od dawna przedmiotem dyskusji. Nie jest jasne, co oznacza ciąża terminowa, a ważne jest, aby rozpoznać różnicę między dwiema koncepcjami. Z tego powodu przeprowadzono badania mające na celu określenie zależności między wiekiem ciążowym a ciążą. Na szczęście istnieje obecnie prosty sposób na określenie dokładnego wieku ciążowego dziecka. Możesz określić wiek ciążowy dziecka, mierząc obwód jego głowy w różnych okresach ciąży.

Wiek płodu jest bardzo zróżnicowany, ale data ciąży zazwyczaj pokrywa się z początkiem cyklu miesiączkowego kobiety. Dzieje się tak dlatego, że poczęcie jest momentem, w którym rozpoczyna się rozwój płodu. Chociaż daty te stanowią ogólne wytyczne dotyczące rozwoju płodu, mogą się one różnić ze względu na takie czynniki, jak stan zdrowia matki i błędne obliczenie owulacji. Wiek ciążowy nie jest ostatecznym wiekiem dla ciąży, ale jest dobrym wskaźnikiem wieku dziecka.

Aktywność fizyczna

Ciało kobiety zmienia się w czasie ciąży i może ona chcieć kontynuować aktywność, która sprawiała jej przyjemność przed poczęciem. Brak wskazówek, zwłaszcza w odniesieniu do aktywności fizycznej, może być frustrujący i prowadzić do braku aktywności. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, brak aktywności fizycznej w okresie ciąży i w starszym wieku może spowodować zatrzymanie dużej masy ciała po porodzie i nadmierny przyrost masy ciała matki. Aktywność fizyczna jest korzystna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ważne jest jednak, aby przestrzegać wytycznych dotyczących prowadzenia zdrowego stylu życia.

W przeglądzie systematycznym aktywność fizyczna w czasie ciąży była związana z mniejszą liczbą powikłań i wyższym odsetkiem porodów pochwowych oraz mniejszą liczbą porodów cesarskich. Aktywność fizyczna wiązała się również ze zmniejszeniem ryzyka GDM, nadciśnienia tętniczego i przedwczesnego porodu. Jednak korzyści płynące z ćwiczeń aerobowych nie były tak znane, jak korzyści płynące z ćwiczeń opartych na oporze, takich jak ćwiczenia z obciążeniem. Systematyczny przegląd literatury wykazał również, że ćwiczenia aerobowe były związane z mniejszym ryzykiem porodu przedwczesnego, a także z mniejszą częstością porodów cesarskich.

Czytaj więcej...  W czym kąpać niemowlę?

Wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży

Jeśli u kobiety w czasie ciąży wystąpi wysokie ciśnienie krwi, może ona obawiać się, że będzie to miało wpływ na dziecko. Stan ten nazywany jest stanem przedrzucawkowym, a jego objawem może być obecność białka w moczu. Chociaż stan ten zwykle ustępuje po porodzie, może się utrzymywać i stanowić czynnik ryzyka rozwoju przewlekłego nadciśnienia w przyszłości. Inną postacią nadciśnienia w ciąży jest stan przedrzucawkowy. Stan przedrzucawkowy może powodować poważne konsekwencje dla matki i dziecka. Jest to tzw. stan przedrzucawkowy o wczesnym początku, który może zagrażać życiu.

Pomimo ryzyka, wysokie ciśnienie krwi w ciąży jest bardzo częstym problemem dla przyszłych matek. Jest to tak powszechne, że jedna na 12-17 ciąż jest dotknięta tym schorzeniem. Wiele kobiet może nie odczuwać żadnych objawów, ale pogarszający się stan może prowadzić do niewyraźnego widzenia, łzawienia oczu, bólu w klatce piersiowej i bólu brzucha. Jeśli takie objawy wystąpią, mogą być spowodowane przez COVID-19 lub ciążę.

Niezamierzona ciąża

Jednym z powodów wzrostu liczby niezamierzonych ciąż jest fakt, że obecnie kobiety częściej decydują się na posiadanie dzieci w późniejszym okresie życia. Wynika to częściowo z faktu, że termin „ciąża niezamierzona” łączy wszystkie poczęcia i utrudnia ustalenie, czy istnieje różnica między ciążą niezamierzoną a zamierzoną. Jedno z badań wykazało jednak, że kobiety, które doświadczyły niezamierzonego poczęcia, częściej szukają pomocy medycznej wcześniej, co zmniejsza prawdopodobieństwo poronienia i śmiertelności niemowląt w późniejszym okresie.

W latach 1990-2004 wskaźnik niezamierzonych ciąż zmniejszył się trzykrotnie w różnych regionach. W latach 2000-2004 wskaźnik ten wynosił 67 ciąż na 1000 kobiet w wieku 15-49 lat. Do końca 2015 r. zmniejszył się do 64 ciąż na tysiąc kobiet na całym świecie. Wskaźnik ten był najwyższy przed rokiem 2000 i najniższy po tej dekadzie. Najniższe wskaźniki odnotowano w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Azji Środkowej i Południowej oraz Ameryce Łacińskiej.

Presja społeczna na opóźnianie macierzyństwa

Badania wykazały, że społeczna presja na opóźnianie macierzyństwa ze względu na ciążę i podeszły wiek jest powszechna, co prowadzi do opóźniania poczęć wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym. Zjawisko to rozpoczęło się już w wieku nastoletnim i trwa do późnego wieku. Opóźnienie to jest szczególnie wyraźne u kobiet, które przekroczyły dwudziesty piąty rok życia, natomiast tendencja ta jest mniejsza u kobiet powyżej trzydziestego roku życia. Chociaż presja społeczna prawdopodobnie przyczynia się do tej tendencji, to znaczenie może mieć wiele innych czynników.

Wiek i ciąża to dwa najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu korzyści płynących z opóźniania rodzicielstwa. Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest ryzyko poronienia lub innych komplikacji. Choć martwe urodzenia zdarzają się rzadko, ryzyko to jest wyższe u kobiet po trzydziestce, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Badania wykazały również, że dzieci starszych matek doświadczają mniej problemów społecznych, emocjonalnych i behawioralnych niż ich młodsze koleżanki.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *