Czy ciąża boli?

Czy ciąża boli?

Być może zastanawiasz się, czy ciąża boli? Ból brzucha jest powszechny w czasie ciąży, ale jeśli go odczuwasz, ważne jest, abyś zwróciła się o pomoc do lekarza. Czasami dolegliwości te nie są poważne i ustępują po prostu po zmianie pozycji lub zrobieniu kupy. Jeśli jednak bóle są silne, powinnaś zgłosić się do swojego szpitala położniczego lub położnej w celu przeprowadzenia badania – ta część artykułu została przygotowana przez redakcję serwisu colomedica.pl. Ponadto powinnaś uczęszczać na wszystkie wizyty i badania kontrolne w czasie ciąży.

Hormony ciążowe mogą spowodować, że nogi kobiety puchną, przez co wydają się obolałe. Te żyły mogą być spowodowane uciskiem rosnącej macicy. W takich przypadkach najlepiej jest unikać długotrwałego stania. Długotrwałe stanie może jednak pogorszyć skurcze nóg. Aby złagodzić ten dyskomfort, należy brać częste, gorące prysznice. Ciepła kąpiel jest również doskonałym lekarstwem.

Ból porodowy może trwać od trzydziestu do siedemdziesięciu sekund. Może ustać, kiedy odpoczywasz lub spacerujesz, ale w miarę postępu porodu będzie się nasilał. Jak można się domyślić, ból jest nieuniknionym elementem porodu. Należy jednak pamiętać, że ciało każdej kobiety inaczej reaguje na ból, więc być może będziesz musiała zadać sobie pytanie: „Czy boli mnie, kiedy rodzę?”.

Ból dolnej części pleców w czasie ciąży jest często wynikiem rosnącego brzucha i ucisku ze strony macicy. Nerw kulszowy, który biegnie od tylnej części nogi do biodra, również może zostać uszkodzony. Dlatego należy unikać długotrwałego stania i starać się siedzieć lub stać w dobrej pozycji siedzącej. Jeśli to możliwe, należy również spróbować umieścić małą poduszkę za dolną częścią pleców, aby uzyskać dodatkowe wsparcie.

Można również rozważyć ćwiczenia fizyczne. Mimo że ciało nie jest w pełni rozwinięte, można ćwiczyć, aby się zrelaksować. W ten sposób zwiększysz przepływ krwi do wszystkich części ciała. Jeśli ćwiczysz, możesz wykonywać skłony miednicy, aby wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. To również jest łatwe do wykonania! Możesz nawet spróbować tego ćwiczenia na piłce do ćwiczeń. Przekonasz się, że pomaga ono złagodzić skurcze nóg, a jest dobre nie tylko dla pleców.

Czytaj więcej...  Jak brać niemowlę na ręce?

Innym sposobem na złagodzenie tego nieprzyjemnego stanu jest picie dużej ilości wody. Hormony ciążowe rozluźniają zastawkę między przełykiem a żołądkiem, co powoduje refluks. Rosnąca macica wywiera również nacisk na żołądek, powodując cofanie się pokarmu i zgagę. Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgagi, jedząc małe posiłki pięć lub sześć razy dziennie, dokładnie przeżuwając pokarm i popijając dużą ilością wody w ciągu dnia. Podobnie należy unikać potraw pikantnych, tłustych i zawierających nieprzyjemny zapach. Należy również unikać jedzenia późno w nocy i starać się spożywać ostatni posiłek co najmniej dwie godziny przed snem.

Istnieje wiele innych sposobów radzenia sobie z bólem podczas porodu, takich jak terapia masażem czy akupunktura. Metody te są jednak słabo lub w ogóle nie zostały zbadane. Jeśli jednak uda Ci się całkowicie uniknąć leków przeciwbólowych, możesz zwiększyć swoje szanse na bezbolesny poród. Spróbuj hipnozy, akupunktury i akupresury na ból podczas porodu. Jeśli nadal nie jesteś pewna, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym na temat różnych metod leczenia bólu.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *