Ciąża – jak rośnie brzuch?

Ciąża – jak rośnie brzuch?

Jeśli jesteś w ciąży, pewnie zastanawiasz się: „Jak rośnie brzuch?”. W tym artykule omówimy oznaki i objawy ciąży oraz zmiany rozmiaru, a także ewentualne rozstępy. Zanim jednak dojdziesz do wniosku, że Twój brzuch eksploduje, dowiedz się kilku innych ważnych rzeczy. Zanim zaczniesz martwić się rosnącym brzuchem, zapoznaj się z naszą tabelą czasu ciąży. Dowiesz się z niej, kiedy możesz spodziewać się pierwszych rozstępów, a także co zrobić z nimi po porodzie.

Objawy

Wraz ze wzrostem dziecka macica powiększa się w jamie brzusznej, wypychając organy wewnętrzne do góry. Ponieważ przestrzeń ta zmniejsza się, płuca dziecka nie mogą się w pełni rozwinąć. Większość kobiet w ciąży odczuwa duszności, które ustępują po urodzeniu dziecka. Kobiety odczuwają również zmęczenie i tkliwość piersi. W przypadku utrzymywania się tych objawów warto udać się do lekarza. Ten objaw ciąży zwykle ustępuje mniej więcej w 13. tygodniu.

Kobieta może odczuwać skurcze nóg, które są często związane z naciskiem rosnącego dziecka na żyły i nerwy w nogach. W niektórych przypadkach jest to spowodowane poważnym schorzeniem zwanym zakrzepicą żył głębokich – te słowa pochodzą z serwisu gadambolubie.pl. Zakrzep ten tworzy się w żyle, powodując ból i obrzęk jednej nogi. We wczesnym okresie ciąży często występują również duszności, które mogą dotyczyć także rąk i kostek. Krążenie krwi jest mniej wydajne, przez co jesteś bardziej podatna na infekcje i zakrzepicę.

Wzrost

Jako kobieta w ciąży możesz zauważać powiększanie się piersi, instynkt wicia gniazda i wielkość brzuchów koleżanek. Możesz się jednak zastanawiać, jak duży jest mój brzuch w czasie ciąży? Prawda jest taka, że brzuchy mają różne kształty i rozmiary. Niezależnie od tego, czy spodziewasz się małego, okrągłego dziecka, czy dużego, płaskiego brzuszka, Twój brzuch w ciąży będzie rósł w stałym tempie. Oto kilka ważnych faktów na temat rozmiaru brzucha podczas ciąży.

Po pierwsze, ciało kobiety w ciąży jest większe niż wcześniej, a mięśnie podtrzymujące rosnącą macicę są sztywniejsze. Wynika to z faktu, że macica powiększa się i dodaje do 30 funtów dodatkowej wagi. Brzuch będzie teraz rósł w szybszym tempie, co może powodować uczucie dyskomfortu pod koniec ciąży. Jednak duży brzuch może nie oznaczać problemu, ponieważ dziecko rośnie szybko w czasie ciąży, dlatego lekarz może sprawdzić Twoją wagę i określić dokładny termin porodu.

Czytaj więcej...  Ciąża co trzeba wiedzieć?

Rozmiar

Niezależnie od tego, co Ci powiedziano, wielkość Twojego brzucha nie jest dokładnym wskaźnikiem wielkości Twojego dziecka. Powodem tego jest fakt, że wielkość Twojego brzucha zależy od kilku czynników podczas ciąży. Duży brzuch może wskazywać na to, że nosisz duże dziecko, natomiast mały brzuch może być wynikiem mniejszej ilości płynu owodniowego lub nawet pierwszej ciąży. Niezależnie od rozmiaru ciąży, nie powinnaś się martwić rozmiarem brzucha.

Chociaż możesz mieć wrażenie, że rozmiar Twojego brzucha w ciąży jest czymś, co Cię niepokoi, istnieje wiele różnych powodów, dla których może on być duży lub mały. Pierwszy powód może mieć związek z genetyką. Jeśli jesteś wysoka, Twoje dziecko będzie prawdopodobnie wyższe od Ciebie i na odwrót. Jeśli jednak Twój wzrost jest przeciętny, najprawdopodobniej urodzisz filigranowe dziecko. Genetyka jest głównym czynnikiem wpływającym na wielkość dziecka, dlatego łatwo zrozumieć, dlaczego Twój brzuch różni się od brzucha innych.

Rozstępy

Rozstępy w czasie ciąży są częstym elementem porodu i prawie dziewięć na dziesięć kobiet w ciąży będzie je miało w pewnym momencie. Gwałtowny przyrost wagi i rozciąganie skóry są przyczyną tego stanu, który zwykle pojawia się w szóstym lub siódmym miesiącu. Środkowa warstwa skóry może się rozciągać, pękając w popękanym obszarze. Rozstępy są często łatwiejsze do leczenia, gdy są nowe. Po ciąży blizny zbledną do bladego, srebrnego koloru.

Najlepszym sposobem ochrony przed rozstępami w czasie ciąży jest stosowanie diety bogatej w witaminę C. Jest ona szczególnie korzystna w czasie ciąży, ponieważ wspomaga produkcję kolagenu i innych tkanek, które utrzymują skórę jędrną i elastyczną. Ponadto zdrowa dieta pomaga ciału powoli i naturalnie przybierać na wadze, co zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów w czasie ciąży. Podczas ciąży kobiety ciężarne powinny spożywać pokarmy bogate w witaminę C, ponieważ przeciwutleniacze pomagają w naprawie uszkodzonych tkanek i skóry.

Genetyka

Nowe badanie opublikowane w Nature Genetics ujawnia nowe spojrzenie na genetykę wagi urodzeniowej i rozmiaru dziecka. W badaniu zidentyfikowano 190 genów, które wpływają na wagę urodzeniową, a dwie trzecie z nich to nowe geny. Badania, w których uczestniczyli naukowcy z uniwersytetów w Oxfordzie, Cambridge i Exeter, były największymi tego typu. W osobnym badaniu naukowcy zidentyfikowali warianty genetyczne, które wpływają na wagę urodzeniową dziecka.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *