Ciąża co trzeba wiedzieć?

Ciąża co trzeba wiedzieć?

Jeśli planujesz mieć dziecko, możesz się zastanawiać: Co muszę zrobić? Oto kilka wskazówek dotyczących zdrowej ciąży. Po pierwsze, powinnaś udać się do lekarza na wizytę prenatalną i sprawdzić oznaki i objawy ciąży. Powinnaś także wiedzieć o oznakach i objawach, a także o diecie i ćwiczeniach. Dobrym pomysłem jest także przeczytanie książki o ciąży. Dostępnych jest kilka książek na ten temat, dzięki czemu można uzyskać informacje na ten temat.

Wizyty prenatalne

W epoce postępu uwagę opinii publicznej przykuł wysoki wskaźnik umieralności niemowląt. Reformatorzy doszli do wniosku, że medykalizacja opieki prenatalnej może uratować życie. W 1930 roku Biuro ds. Dzieci (Children’s Bureau) opracowało nowy harmonogram wizyt prenatalnych. Chociaż nie było wielu dowodów naukowych na poparcie nowego harmonogramu, reformatorzy mieli nadzieję, że spójny harmonogram zapobiegnie szkodom wyrządzanym zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Jednak po prawie stu latach harmonogram ten pozostał niezmieniony, mimo że mniej kobiet w krajach rozwijających się może sobie na niego pozwolić.

Oznaki i objawy

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest dziwny smak w ustach. Smak ciąży może się różnić w zależności od kobiety, ale wiele kobiet opisuje go jako metaliczny – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu wczasywakacje.pl. Inne objawy to brak miesiączki lub niechęć do pewnych potraw. Kobieta może również przestać lubić zapach alkoholu lub dymu papierosowego, a także zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeśli doświadczasz jednego lub więcej z tych objawów, powinnaś rozważyć wykonanie testu ciążowego.

Dieta

Zalecane spożycie białka w USA wynosi 27 gramów dziennie. Spożywanie chudego mięsa, drobiu, orzechów, ryb i jaj jest świetnym sposobem na spełnienie tego wymagania. Należy jednak pamiętać, że należy unikać pokarmów zawierających nadmierną ilość rtęci i gotować je jak najdokładniej, aby nie zanieczyścić rozwijających się jelit dziecka. Staraj się spożywać co najmniej 3 porcje białka dziennie.

Ćwiczenia

Komitet ACOG ds. ćwiczeń w czasie ciąży potwierdził w 2009 roku swoje stanowisko z 2002 roku. Według komitetu kobiety w ciąży mogą nadal uczestniczyć w zajęciach aerobiku i innych formach ćwiczeń. Kobiety aktywne fizycznie mogą zwiększyć liczbę sesji ćwiczeń, a te, które nie są aktywne fizycznie, powinny zwiększyć poziom aktywności. W przypadku umiarkowanych ćwiczeń kobiety w ciąży powinny stosować się do wytycznych American College of Sports Medicine. Poniżej wymieniono kilka bezpiecznych ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Ponadto, umiarkowane ćwiczenia pomogą utrzymać dziecko w zdrowiu, pod warunkiem, że będą one bezpieczne i delikatne.

Czytaj więcej...  Niechciana ciąża, jak sobie radzić?

Leki

Być może jesteś świadoma ryzyka związanego ze stosowaniem niektórych leków, ale nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak ważne jest unikanie pewnych rodzajów leków w czasie ciąży. Niektóre leki są zmieszane z innymi, nieznanymi substancjami, które mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Nawet jeśli kobieta unika przyjmowania pewnych leków w czasie ciąży, dziecko może mieć wadę wrodzoną. Niektóre leki mogą zaburzać rozwój płodu i powodować wady wrodzone. Przeczytaj więcej o ryzyku i korzyściach płynących z przyjmowania leków przez przyszłe matki.

Łożysko

Łożysko odgrywa kluczową rolę w rozwoju i wzroście płodu. Produkuje hormony peptydowe, chroni przed infekcjami bakteryjnymi i dostarcza dziecku enzymów. Produkuje również przeciwciała i pełni wiele innych funkcji, np. chroni matkę przed niektórymi chorobami matki. Chociaż łożysko nie jest uważane za narząd niezbędny, jest ono przydatne w wielu innych sytuacjach, od opieki poporodowej po leczenie blizn po cesarskim cięciu.

Pępowina

Pępowina to wiązka naczyń krwionośnych, która łączy łożysko z rozwijającym się dzieckiem. Transportuje ona tlen i składniki odżywcze do dziecka oraz produkty odpadowe z powrotem do łożyska. Pępowina wydłuża się w czasie ciąży i osiąga swój szczyt w 28 tygodniu ciąży. Długość pępowiny różni się w zależności od wieku ciążowego dziecka, ale zazwyczaj ma ona długość od 22 do 24 cali. Istnieje kilka schorzeń związanych z pępowiną w czasie ciąży, w tym długie lub krótkie pępowiny oraz pępowiny, które są splątane lub nie są dobrze połączone z łożyskiem.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *