Niski poziom estrogenów a ciąża.

Niski poziom estrogenów a ciąża.

Prawdopodobnie słyszałaś, że niski poziom estrogenu i ciąża są ze sobą powiązane. Jaka jest prawda? Co powoduje ten stan i czy istnieje jakieś leczenie? Przyjrzyjmy się przyczynom, objawom i możliwościom leczenia. Potem możesz zacząć planować ciążę. Poniżej podajemy kilka pomocnych wskazówek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o związku między niskim poziomem estrogenu a ciążą. Nie zapomnij też przeczytać naszego przeglądu najlepszych środków zaradczych. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno poczujesz się lepiej!

Leczenie

Kobiety, które doświadczają objawów związanych z niskim poziomem estrogenu, mogą chcieć zasięgnąć porady lekarskiej – fragment ten pochodzi od redaktora portalu https://20latzfarmaceutami.pl. Lekarze wykonują badania krwi, aby wykluczyć zaburzenia równowagi hormonalnej. Niski poziom estrogenu u kobiety może być objawem menopauzy lub uwarunkowań genetycznych. Lekarz może jednak pomóc w ustaleniu, czy kobieta ma niski poziom estrogenu i zaproponować leczenie. Kobiety, które cierpią z powodu niskiego poziomu estrogenu mogą również doświadczać objawów związanych z okresem postmenopauzy i genetyką.

Niski poziom estrogenu jest często spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Organizm naturalnie produkuje estrogeny, których ilość zmniejsza się z wiekiem. Lekarz może zdiagnozować problem na podstawie badania krwi i zaproponować leczenie. W zależności od przyczyny problemu, leczenie niskiego poziomu estrogenu może obejmować hormonalną terapię zastępczą. Ten rodzaj leczenia może pomóc w złagodzeniu najczęstszych objawów perimenopauzy, takich jak nieregularne miesiączki, przyrost masy ciała, spadek popędu płciowego i bolesne stosunki płciowe.

Leczenie objawów niskiego poziomu estrogenu obejmuje środki nawilżające do pochwy, krople do oczu, jogę, leki przeciwlękowe oraz suplementy witaminy D i wapnia. W wielu przypadkach niski poziom estrogenu jest wynikiem niezdolności organizmu kobiety do wytworzenia wystarczającej ilości estrogenu, aby utrzymać ciążę. W skrajnych przypadkach kobiety mogą poronić, urodzić dziecko z mniejszą liczbą jajeczek lub mieć w przyszłości problemy z płodnością.

Objawy

Jeśli doświadczasz któregoś z poniższych objawów niskiego poziomu estrogenu w czasie ciąży, być może nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza. Badanie krwi pomoże ustalić, czy jesteś ogólnie zdrowa. Badanie wymazu z Pap sprawdzi, czy nie masz raka szyjki macicy. Brak miesiączki może wskazywać na ciążę lub inne problemy, ale może też być objawem przyjmowania pewnych leków lub chorób. Jeśli masz 16 lat lub więcej i nie miałaś miesiączki przez sześć miesięcy, może to oznaczać, że masz niski poziom estrogenu.

Czytaj więcej...  Jazda samochodem z niemowlakiem – niezbędne wyposażenie

W czasie ciąży poziom hormonów u kobiety jest niezbędny dla wzrostu i rozwoju płodu. Poziom estrogenu u kobiety jest kluczowy dla tego procesu, ponieważ niski poziom tego hormonu może prowadzić do osłabienia płodu. Utrzymanie prawidłowego poziomu estrogenu w czasie ciąży jest bardzo ważne, aby zapewnić zdrowy poród oraz silne i zdrowe dziecko. Objawy niskiego poziomu estrogenu mogą obejmować różne fizyczne i psychiczne komplikacje w czasie ciąży.

Oprócz regulowania produkcji progesteronu, estrogen utrzymuje endometrium macicy, które jest ważne dla rozwoju dziecka. Reguluje on również przepływ krwi w całym organizmie, co prowadzi do bólu piersi, duszności nosa, obrzęku przewodów nosowych i częstych wizyt w toalecie. Niski poziom estrogenu może również przyczyniać się do depresji i zmęczenia. Niższy poziom estrogenów może również powodować zmiany w innych hormonach organizmu, w tym w serotoninie i melatoninie.

Przyczyny

Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, poziom estrogenu u kobiety w czasie ciąży może mieć wpływ na zdrowie jej dziecka. Hormon ten pomaga w utrzymaniu wyściółki endometrium, która jest niezbędna do rozwoju płodu. Ponadto estrogen sprzyja zwiększonemu przepływowi krwi, co może prowadzić do bólu piersi, obrzęku błony śluzowej nosa i częstych wizyt w toalecie. Oprócz tych skutków ubocznych, niski poziom estrogenu w czasie ciąży może również prowadzić do częstych wypróżnień, ponieważ organizm przetwarza dodatkowe płyny i wywiera nacisk na pęcherz moczowy.

Chociaż wiek jest najczęstszą przyczyną niskiego poziomu estrogenu w ciąży, istnieją również inne przyczyny. Nieodpowiednia stymulacja jajników, niewłaściwa dieta lub nadmierny wysiłek fizyczny mogą spowodować niski poziom estrogenu u kobiety. W rzadkich przypadkach przysadka mózgowa kobiety może działać nieprawidłowo i produkować zbyt mało lub zbyt dużo estrogenu. W takim przypadku kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę i rozwojem dziecka.

Ponieważ estrogen jest niezbędny dla zdrowia reprodukcyjnego, zaburzenie równowagi poziomu estrogenu w czasie ciąży może spowodować uszkodzenie płodu dziecka. Chociaż możliwe jest zajście w ciążę mimo niskiego poziomu estrogenu, optymalny poziom estrogenu zwiększa szansę na poczęcie i zajście w ciążę. Najlepiej jednak unikać nadmiaru estrogenu w czasie ciąży, ponieważ może on powodować inne problemy. Nieodpowiedni poziom estrogenów może nawet spowodować poronienie lub przedwczesny poród.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *