Jazda samochodem z niemowlakiem – niezbędne wyposażenie

Jazda samochodem z niemowlakiem – niezbędne wyposażenie

Nawet krótki przejazd z malutkim dzieckiem wymaga przygotowania auta. Sprzęt do samochodu, który zwiększa bezpieczeństwo jazdy, to jeszcze nie wszystko. Trzeba zadbać także o inne potrzeby niemowlaka. Zobacz, co warto zabrać do samochodu!

Podstawowym elementem wyposażenia pojazdu na najbliższe miesiące, a nawet lata, będzie fotelik samochodowy. Modele przeznaczone dla niemowlaków najczęściej mają formę nosidełka, przystosowaną do budowy małego ciałka. W sklepach można znaleźć także produkty modułowe, przeznaczone dla rosnących dzieci – np. z limitem wagowym 0–36 kg zamiast standardowego 0–10 lub 0–13 kg. Podczas jazdy samochodem z niemowlakiem należy zadbać o jego komfort (także psychiczny), a czasami również o higienę. Odpowiednio zamontowane dodatkowe lusterka zapewnią dziecku kontakt wzrokowy z pasażerem. W sytuacjach awaryjnych przyda się przewijak samochodowy.

Fotelik-nosidełko dla niemowlaka w samochodzie. Koniecznie ustawiony tyłem do kierunku jazdy!

Fotelik należy kupić jeszcze przed narodzinami dziecka. To da ci pewność, że konkretny model faktycznie pasuje do twojego samochodu i możesz go przymocować w pełni stabilnie. Przewożenie niemowlaka na tylnej kanapie, twarzą do jej oparcia, jest dla dziecka zdecydowanie najbezpieczniejsze. Zapięcia fotelików-nosidełek są zresztą tak skonstruowane, że solidne przytwierdzenie ich w inny sposób jest praktycznie niemożliwe. Wymiana na większy model jest konieczna w momencie, gdy głowa niemowlęcia zaczyna wystawać ponad górną krawędź lub dziecko przekroczy limit wagowy. Foteliki samochodowe najczęściej dzieli się na:

  • grupę 0 – do 10 kg;
  • grupę 0+ – do 13 kg;
  • grupę I – 9–18 kg;
  • grupę II – 15–25 kg;
  • i grupę III – 22–36 kg.

W ramach przygotowań do jazdy z niemowlakiem nie zapomnij o stanie technicznym samego samochodu. Drobne usterki pozostawione same sobie mogą w którymś momencie przyczynić się do poważniejszych problemów – a w konsekwencji zwiększenia ryzyka wypadku. Pamiętaj także, by w ubezpieczeniu OC nie było nawet jednego dnia przerwy. Być może przyda się dodatek do podstawowej polisy w postaci pomocy w podróży, by w razie awarii móc liczyć na fachowców i zająć się tylko dzieckiem? Na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ znajdziesz więcej informacji o takich pakietach. Decyzja należy do ciebie.

Czytaj więcej...  Jak kłaść niemowlę do snu?

Niemowlę powinno być odpowiednio ubrane do jazdy samochodem

Pierwsza rzecz, o której myślą rodzice podczas ubierania maluszka, to jego wygoda i zdrowie. Naturalna troska sprawia, że zimą niemowlaki mają na sobie grube kurtki, sweterki, śpioszki… W końcu ogrzewanie w aucie nie zadziała od razu. Robienie wszystkiego, by dziecku nie było zimno, może zwiększyć ryzyko poważnych urazów lub śmierci podczas wypadku. Gruba warstwa ubrań sprawi, że po zderzeniu niemowlak może wysunąć się spod pasów bezpieczeństwa – te powinny przylegać do ciała, a nie ubranek. Nadmierny luz może też sprawić, że po uderzeniu pasy wywrą zbyt duży nacisk na kruchy organizm.

Lepiej przykryć przypiętego już niemowlaka kocykami albo kupić specjalny, zimowy kombinezonik do fotelika. To podpowiedź od rodzica. Nie bój się też szukać porad poza serwisami parentingowymi, choćby na stronach przeznaczonych dla kierowców. Artykuły dla rodziców wprawdzie stanowią mniejszą część ich zawartości, ale wskazówki specjalistów od motoryzacji mogą pokazywać pewne sprawy z innej perspektywy. Na przykład na Beesafe.pl znajdziesz rozbudowaną sekcję poradnikową.

Do auta warto zabrać zabawki i środki pielęgnacji niemowląt

Podczas jazdy samochodem z niemowlakiem może się wiele zdarzyć. Dziecko zgłodnieje. Dziecko zrobi kupę. Dziecko zacznie płakać, marudzić… W wielu sytuacjach nie będzie innego wyjścia, jak przerwać podróż i zająć się maluchem. Dlatego w aucie przydadzą się:

  • mleko lub inne jedzenie;
  • butelka, podgrzewacz i inne przyrządy do karmienia;
  • przewijak samochodowy;
  • pieluchy, nawilżane chusteczki, puder i pokrewne akcesoria;
  • gryzak, smoczek, grzechotka lub inne zabawki (najlepiej te szczególnie lubiane przez maluszka).

Jazda samochodem z niemowlakiem sprawia, że osobie prowadzącej auto trudniej skupić się na drodze. Jednak trzeba umieć oprzeć się pokusie zerkania co chwilę do tyłu. Jeśli kierowca nie zachowa należytej ostrożności, przestanie zwracać uwagę na znaki, pieszych czy samochody, może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *