Niemowlę boi się obcych.

Niemowlę boi się obcych.

Czy Twoje dziecko boi się obcych ludzi?
Prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy Twoje dziecko boi się obcych. W końcu nie jesteś jedynym rodzicem, który obawia się przedstawić swojemu dziecku nową osobę. W rzeczywistości niektóre dzieci w ogóle nie mają nic przeciwko spotkaniom z obcymi! Jeśli jednak u Twojego dziecka pojawiła się niechęć do obcych, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą mu przezwyciężyć lęk i sprawią, że będzie się czuło mniej niespokojne.

Jednym ze sposobów, aby pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed obcymi, jest sprawienie, aby czuło się komfortowo wśród osób, które zna. Na początku reakcja dziecka na nieznajomych może być niewinna i przyjazna. Jednak z upływem miesięcy może ono zacząć się bać i obawiać osób, których nie zna. Jeśli lęk dziecka jest silny, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad.

Należy pamiętać, że ten etap jest zupełnie normalny. Według pediatry, dr Kelly Luu, neurotypowe dzieci wykazują oznaki strachu przed obcymi już w wieku od czterech do sześciu miesięcy. Lęk przed nieznajomymi zwykle zanika w okresie od 18 miesiąca do 2 roku życia, ale może trwać dłużej. Choć możesz mieć ochotę ratować swoje dziecko, najlepiej poczekać, aż ta faza minie.

Kiedy dziecko boi się nieznanych mu osób, możesz czuć się przytłoczony i zdezorientowany. Jednak dobra wiadomość jest taka, że jeśli dziecko przezwycięży strach, etap ten może być dla niego wielkim skokiem naprzód. Ten niepokój jest naturalny i może pomóc dziecku w nawiązywaniu przyjaźni i poznawaniu otaczającego je świata – fragment ten jest twórczością ekspertów strony https://lodowagora.pl. A co najważniejsze, jest to korzystne dla rozwoju dziecka. Więc nie poddawaj się! Już tak daleko zaszliście.

Ważne jest, aby pamiętać, że lęk przed obcymi nie jest oznaką problemów emocjonalnych. W rzeczywistości jest to normalna część rozwoju dziecka i ustąpi po ukończeniu przez nie dwóch lub trzech lat. Ważne jest jednak, aby rozpoznawać znaki i wiedzieć, kiedy nie jest to normalne. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko unika obcych ludzi, może to być oznaką lęku separacyjnego. Jest to również znak, że dziecko jest do Ciebie przywiązane.

Czytaj więcej...  Mdłości po kawie ciąża.

Większość dzieci nie jest wybredna, jeśli chodzi o to, z kim się zadaje, ale u maluchów często pojawia się ten lęk. Podczas gdy większość dzieci uspokaja się po wizycie obcej osoby, niektóre mogą być tak przerażone, że uciekają lub płaczą, dopóki nie zostaną same. Dzieci te zazwyczaj mają zmartwiony wyraz twarzy i wyginają plecy, gdy ktoś obcy próbuje je przytulić. Ten lęk może prowadzić do lęku społecznego.

W miarę jak dziecko rośnie, lęk przed obcymi staje się coraz bardziej intensywny. Jednak lęk ten nie znika całkowicie. Może on raczej rozwijać się w nietypowy sposób. Może to być także oznaką zwiększonego ryzyka rozwoju atypowego. Pomimo powszechnego występowania, przebieg rozwoju tego lęku jest nadal słabo zbadany. W dużym badaniu podłużnym 121 dzieci (w wieku od 6 do 36 miesięcy) badano jego normatywny przebieg w czterech różnych trajektoriach rozwojowych. Wyniki sugerują, że wysoki poziom lęku przed nieznajomymi wiąże się ze słabym tłumieniem RSA w wieku sześciu miesięcy.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *