Ile powinno jeść niemowlę?

Ile powinno jeść niemowlę?

Jak dużo powinno jeść dziecko? I jak często?
Jako świeżo upieczony rodzic prawdopodobnie jesteś zasypywany pytaniami dotyczącymi karmienia noworodka. Jak dużo powinno jeść dziecko? I jak często? Na szczęście dzieci mają tendencję do mówienia, kiedy są głodne i zadowolone. Jedzą, gdy są głodne i przestają, gdy są najedzone. Ważne jest, aby respektować ich sygnały głodu. Oto, czego możesz się spodziewać. Pamiętaj jednak, że karmienie dziecka nie jest nauką ścisłą.

Karmienie noworodka

Noworodki karmione są osiem do dwunastu razy na dobę i wymagają kilku karmień po 1 do 2 uncji każde. Jedna sesja karmienia może trwać do 45 minut, a rozkład dnia dziecka jest często nieprzewidywalny. Pomimo chaosu, karmienie noworodka jest istotną częścią budowania więzi z dzieckiem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci skutecznie karmić noworodka. Zapewnienie dziecku ciepła i suchości jest bardzo ważne. Niemowlę będzie czuło się lepiej, jeśli matka lub ojciec będą zrelaksowani i czuli się komfortowo.

Po pierwsze, pamiętaj, że karmienie noworodka wymaga przebudzenia. Można uniknąć budzenia noworodka, jeśli śpi – cytat ten jest zasługą autora strony okiemdentystki.pl. Karmienie noworodka jest bardziej efektywne, gdy budzisz go wcześnie rano, około 2 godzin. Ogólnie rzecz biorąc, noworodki radzą sobie lepiej, gdy jedzą co dwie do trzech godzin. Ważne jest, aby dziecko nie zasypiało i było aktywne podczas karmienia, a także aby przed i po nim było trochę czasu na zabawę.

Karmienie niemowlęcia karmionego mieszanką

Choć karmienie piersią jest najzdrowszą opcją dla dziecka, czasami nie jesteś w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka matki, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe niemowlęcia. Wtedy z pomocą może przyjść karmienie mieszanką. Niektóre mamy nie są w stanie karmić piersią ze względu na stan zdrowia, operacje lub wklęsłe brodawki sutkowe. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, musisz wiedzieć kilka rzeczy, zanim zdecydujesz się przejść na mieszankę.

Przede wszystkim pamiętaj, że karmienie niemowlęcia karmionego mieszanką to szczególny czas budowania więzi między Tobą a dzieckiem. Gdy dziecko jest głodne, pokaże Ci to, robiąc pewne rzeczy, np. wystawiając język lub odwracając się. Możesz również zwrócić uwagę na oznaki głodu, takie jak drgawki lub obracanie się na boki i wystawianie języka. Na ogół dzieci karmione mieszanką po kilku dniach przyjmują około dwóch do czterech uncji mieszanki na jedno karmienie. Po ukończeniu miesiąca życia mogą one przyjmować nawet cztery uncje mieszanki na raz.

Karmienie niemowlęcia karmionego piersią

Ogólnym celem postępowania żywieniowego jest osiągnięcie wysokiego odsetka karmień doustnych przy jednoczesnym zminimalizowaniu wsparcia żywieniowego. Personel definiuje sukces jako ilość mleka spożytego w wyznaczonym oknie karmienia oraz zmniejszenie częstości i objętości wsparcia żywieniowego. Próbę podzielono na grupy według pracowników służby zdrowia. Niemowlęta, u których system karmienia nie reaguje na potrzeby, nie odniosłyby sukcesu. Ponadto niemowlęta, u których karmienie było ułatwione przez rurkę do karmienia, nie odniosły sukcesu w karmieniu.

Czytaj więcej...  Nastoletnia ciąża, jak sobie radzić?

Aby nakarmić niemowlę karmione piersią, dziecko powinno znajdować się w pozycji prawie pionowej lub półwysokiej, tak aby grawitacja nie przeszkadzała w wypływaniu mleka. Gdy dziecko jest blisko piersi, delikatnie pocieraj brodawkę o jego wargi, aby wywołać reakcję łaknienia. Następnie poczekaj, aż dziecko otworzy usta. Zapewni to, że sutek znajdzie się w całości w ustach i nie wytworzy się wokół niego płytki zatrzask.

Karmienie niemowlęcia karmionego butelką

Wprowadzając dziecku stałe pokarmy, możesz się zastanawiać: ile powinno ich przyjmować niemowlę karmione butelką? Istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, wybierając, czym karmić dziecko. Mleko matki i mleko w proszku dla niemowląt to świetny wybór, ale są też inne pokarmy, których spożywanie jest bezpieczne dla dziecka. Należą do nich makaron, warzywa, fasola, owoce i krakersy.

Ustalając, jak często karmić dziecko, pamiętaj, że najlepiej unikać pierwszych kilku miesięcy, kiedy dziecko jest jeszcze noworodkiem. Zaleca się karmienie dziecka co trzy lub cztery godziny, dopóki nie osiągnie wagi około 13 kilogramów. Może minąć trochę czasu, zanim dziecko przyzwyczai się do rzadszego jedzenia, ale należy to robić, gdy tylko wykaże ono oznaki głodu lub pragnienia.

Unikanie objawów alergii pokarmowej

Podczas karmienia dziecka można uniknąć wywoływania alergii poprzez stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów. Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo i podawaj je w małych ilościach. Może być trudno powiązać reakcję alergiczną z jednym konkretnym nowym pokarmem, dlatego należy zacząć od pokarmu jednoskładnikowego i stopniowo zwiększać jego ilość. Gdy dziecko toleruje jeden nowy pokarm, należy przejść do większej ilości.

Przed podaniem dziecku nowego pokarmu pamiętaj, aby dokładnie umyć ręce. Możesz użyć kolorowego płynu do mycia twarzy, aby uniknąć przypadkowego posmarowania twarzy dziecka jedzeniem. Możesz również spróbować wprowadzić jedzenie, gdy członek rodziny nie jest obecny. Porozmawiaj z lekarzem, dietetykiem lub specjalistą ds. alergii i anafilaksji w Australii lub Nowej Zelandii, aby uzyskać wskazówki dotyczące bezpiecznych pokarmów. Jeśli Twoje dziecko wykazuje oznaki zainteresowania, może być na niego uczulone.

Zapobieganie egzemie, astmie, alergicznemu nieżytowi nosa i alergii pokarmowej

Badania wykazują, że egzema jest związana z genami, a osoby z alergiami są bardziej podatne. Jednym z czynników przyczyniających się do powstawania egzemy jest brak filagryny, białka, które tworzy najbardziej zewnętrzną warstwę skóry i pomaga utrzymać zarazki z dala od niej. U osób z niedoborem tego białka częściej występuje egzema, a bariera skórna staje się bardziej podatna na działanie czynników drażniących.

Choć nie ma specjalnej diety, która zapobiegałaby rozwojowi egzemy u niemowląt, rodzice powinni zwracać uwagę na nawyki żywieniowe dziecka. Najlepiej, jeśli rodzice zadbają o to, by dziecko siadało do posiłku. Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, nie udowodniono, że odkładanie na później wprowadzenia silnie alergizujących pokarmów zapobiega rozwojowi egzemy lub alergicznego nieżytu nosa. Jednak niektóre badania wskazują, że wczesne wprowadzanie niektórych pokarmów może zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii pokarmowych.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *