Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami?

Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami?

Dlaczego dziecko zgrzyta zębami?
Powód, dla którego niemowlęta i małe dzieci zgrzytają zębami, nie jest do końca znany. Niektórzy eksperci uważają, że jest to naturalny odruch, który pomaga im ukoić dziąsła podczas ząbkowania, inni zaś sądzą, że jest to próba wypróbowania nowego uśmiechu. W obu przypadkach większość ekspertów zgadza się, że jest to zupełnie normalne i nieszkodliwe zachowanie. Inne przyczyny zgrzytania zębami mogą obejmować infekcję ucha lub alergie. Ponadto niektóre dzieci mogą zgrzytać zębami z powodu ich nieprawidłowego ustawienia.

Niektórzy rodzice uważają, że zgrzytanie zębami u niemowląt jest objawem innego schorzenia. Na szczęście jest to zwykle stan przejściowy, który ustępuje samoistnie. Jeśli jednak jesteś zaniepokojony zgrzytaniem zębami u swojego dziecka, umów się na wizytę u stomatologa dziecięcego już przy pierwszych oznakach ząbkowania. Rutynowe wizyty u stomatologa pomogą chronić zęby dziecka i pomogą ustalić najlepszy sposób postępowania.

Jednym z najlepszych sposobów złagodzenia nawyku zgrzytania zębami przez dziecko jest podanie mu zimnego gryzaka. Pomoże to złagodzić ból towarzyszący bólowi ucha. Inne dzieci mogą zgrzytać zębami, aby złagodzić ból dziąseł. Choć zgrzytanie zębami jest często nieszkodliwe, może być oznaką innych schorzeń i wymagać pomocy medycznej. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z pediatrą. Więcej na temat problemów zębowych przeczytasz także tutaj: https://dentinfo.pl/.

Chociaż nie ma jednej przyczyny bruksizmu, do zgrzytania zębami u dziecka może przyczynić się wiele czynników. Po pierwsze, zęby mleczne są dość niestabilne podczas pierwszego wyrzynania się i nie są wystarczająco mocne, aby się ze sobą stykać. Ponadto zęby dziecka mogą być nieprawidłowo ustawione, a zgrzytanie może być podświadomą reakcją na ból. W rezultacie dziecko podświadomie stara się złagodzić ból.

Do innych przyczyn zgrzytania zębami należy zaburzenie snu zwane bezdechem sennym, które powoduje trudności w oddychaniu. Podczas snu mięśnie w jamie ustnej kurczą się i zgrzytają zębami, aby pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych. Problem ten jest zazwyczaj nieszkodliwy, a dzieci przestają go zauważać do czasu osiągnięcia wieku nastoletniego. Rodzice powinni jednak zgłosić pediatrze fakt zgrzytania zębami u dziecka, jeśli zauważą chrapanie lub przerwy w oddychaniu.

Czytaj więcej...  Niski poziom estrogenów a ciąża.

Jeśli przyczyną jest stres, dziecko może cierpieć na bruksizm. Może on prowadzić do bólów głowy, uszu i zębów, a w końcu do choroby stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli jednak chcesz zapobiec utrwaleniu się bruksizmu, skonsultuj się z dentystą. Gryzaki mogą również pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo i zapobiec ich nadmiernemu noszeniu. Dentysta może sprawdzić, czy w jamie ustnej dziecka nie występują żadne nieprawidłowości w zakresie zgrzytania zębami, i zalecić rozwiązanie bezpieczne zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

Zgrzytanie zębami, zwane również bruksizmem, jest częstą dolegliwością u dzieci. Od dwudziestu do trzydziestu procent dzieci zgrzyta zębami podczas snu. Niektóre z nich zgrzytają również w ciągu dnia, gdy są zestresowane lub niespokojne. W końcu jednak zgrzytanie zębami powinno ustąpić, a większość dzieci przestaje w momencie, gdy wysuwają się im zęby mleczne. Nieleczone zachowanie może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *