Antykoncepcja awaryjna – na czym polega ta metoda antykoncepcji?

Antykoncepcja awaryjna – na czym polega ta metoda antykoncepcji?

O antykoncepcji awaryjnej nadal nie mówi się zbyt głośno. Często jest jednak jedynym rozwiązaniem w sytuacji nieplanowanego współżycia. Zastanawiasz się, czy każda kobieta może jej użyć? Dowiedz się więcej na temat tzw. tabletki „po”. 

Edukacja seksualna dopiero wznosi się na wyżyny. Zaczynamy przełamywać tematy niezręczne, o których ciężko jest rozmawiać. Nadal wielu młodych ludzi nie ma dostępu do rzetelnych informacji, a o wielu kwestiach dowiaduje się od grona bliskich i dalszych znajomych. Antykoncepcja awaryjna jest zagadnieniem, które warto znać. Nie oznacza to, że od razu należy z niego korzystać. Dowiedz się, kiedy można sięgnąć po tabletkę po stosunku, czy niesie to ze sobą jakieś konsekwencje? Poniżej rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Antykoncepcja awaryjna – co to jest?

Antykoncepcja awaryjna to nic innego jak pigułka zażywana po stosunku – zasób ten jest udostępniony przez serwis h-beauty.pl. Trzeba od razu wyjaśnić, że nie ma nic wspólnego z produktami tzw. poronnymi. Jej działanie opiera się na opóźnianiu owulacji lub zablokowaniu drogi plemnikom w drogach rodnych kobiety. Obecnie wyróżnia się dwa główne rodzaje wspomnianych środków farmakologicznych. Są to:

  • tabletki działające do 120 h po stosunku (EllaOne);
  • pigułki przyjmowane do 72 h po stosunku (Escapelle).

Ich stosowanie powinno być niezwykle rozsądne, po konsultacji z lekarzem. Co ważne, nie wolno ich zażywać równocześnie.

Kiedy można zastosować antykoncepcję awaryjną?

Zanim sięgniesz po produkt EllaOne w recepta online lub na bezpośredniej wizycie u lekarza, zwróć uwagę, kiedy zaleca się jej ogólne użycie i jakie ma przeznaczenie. Trzeba wiedzieć, że owulacja, czyli możliwość zajścia w ciąże – nie zawsze jest tak łatwa do zidentyfikowania. Przeczucia często zawodzą. Antykoncepcję awaryjną stosuje się przede wszystkim, gdy:

  • doszło do stosunku przerywanego;
  • zawiodła inna metoda antykoncepcji;
  • miało miejsce nadużycie seksualne (przemoc seksualna).

W jaki sposób można otrzymać tabletkę po stosunku?

Przez pewien czas tabletki po stosunku były dostępne w każdej aptece, bez recepty. Od lipca 2017 roku można je nabyć tylko z tym wskazaniem. Nie musi jednak pochodzić wyłącznie od ginekologa. Wystawi ją każdy lekarz rodzinny. Obecnie bardzo popularne stały się zwolnienia lekarskie online i e-recepty. Za pośrednictwem tych drugich możesz skorzystać z opcji otrzymania awaryjnej antykoncepcji. Jak wiadomo, w takiej sytuacji liczy się czas. Konsultacja online wydaje się więc być świetnym rozwiązaniem.

Czytaj więcej...  Jak kąpać niemowlę pod prysznicem?

Jak stosować tabletkę po stosunku?

W przypadku antykoncepcji awaryjnej czas jest bardzo istotny. Nie ma specjalnych zasad, co do przyjęcia tabletki. Nie musisz zastanawiać się więc, która pora dnia będzie najlepsza, ani czy warto zjeść wcześniej posiłek. Te kwestie nie mają większego znaczenia i nie przekładają się na działanie samego preparatu.

Antykoncepcja awaryjna – czy to metoda zapobiegająca ciąży?

Antykoncepcja awaryjna nie jest długotrwałą metodą, która ma zapobiegać zajściu w ciążę. Można ją stosować wyłącznie doraźnie, jeśli doszło do ryzykownej sytuacji. Tak jak wspomniane zostało powyżej, nie jest to tabletka, która usunie już zagnieżdżony zarodek. Szacuje się, że przynajmniej 2 na 100 kobiet, które stosowały pigułkę awaryjną i tak zostały mamami. Jeśli chcesz zminimalizować szansę na pojawienie się potomstwa, porozmawiaj ze swoim lekarzem ginekologiem. Z jego pomocą wybierzesz dla siebie najlepszą formę antykoncepcji. 

Możliwe powikłania po tabletce awaryjnej

Wiele kobiet obawia się nieprzyjemnych skutków ubocznych po przyjęciu tabletki po stosunku. Nie ma się czego bać. Jednorazowe przyjęcie antykoncepcji awaryjnej zgodnie z zaleceniami nie jest niebezpieczne i nie niesie żadnych długofalowych konsekwencji. Na pewno zauważysz różnicę w jednym z cyklów, który może zostać zmodyfikowany. Do innych rzadziej występujących powikłań zalicza się osłabienie, nudności czy wymioty. W razie niepewności zawsze konsultuj się z lekarzem.

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Awaryjna antykoncepcja może nie raz uratować przysłowiowe życie. Nie bój się z niej korzystać, jeśli czujesz, że powinnaś. Pamiętaj tylko, że nie zastąpi standardowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *