Karmienie piersią – jak pobudzić laktację?

0
318

Zdecydowana większość kobiet spodziewających się dziecka zakłada, że chce i będzie karmić swoje dziecko piersią. W zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe. Przyczyny niepowodzenia w karmieniu piersią są najczęściej spowodowane szeregiem czynników, które mają wpływ nie tylko na ewentualne zaburzenie odruchu ssania u noworodka, ale również niewystarczającą stymulację piersi, która jest z kolei związana z wydzielaniem prolaktyny i oksytocyny – hormonów niezbędnych do produkcji mleka.

Wiele kobiet myśli, że sposób rozwiązania ciąży – a szczególnie cesarskie cięcie mają wpływ na trudności laktacyjne. Czy są sposoby na skuteczne karmienie piersią po cesarskim cięciu? Jak można pobudzić laktację?

Jak powstaje mleko?

Proces produkcji mleka jest bardzo złożony. Na jego przebieg mają wpływ hormony – oksytocyna i prolaktyna. Hormonem, który może wpływać negatywnie na laktację jest natomiast kortyzol – hormon stresu. Jest on odpowiedzialny za wypływ mleka – jego wysokie stężenie, może utrudniać karmienie. Dieta matki podczas laktacji ma zatem znaczenie – powinna być bogata w niezbędne witaminy, minerały i substancje odżywcze, dzięki czemu organizm kobiety nie będzie narażony na ewentualne niedobory i odwapnienie. Warto pamiętać, że mleko matki jest wysokokaloryczne, bogate w przeciwciała, witaminy i jest lekkostrawne.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Najbardziej fizjologiczny i naturalny przebieg porodu odbywa się siłami natury. Już od pierwszych skurczy ciało kobiety otrzymuje potężną dawkę hormonów, zaś po urodzeniu dziecka – kobieta jest od razu gotowa do karmienia piersią. Dla noworodka niezwykle istotne są pierwsze chwile przy piersi – nie tylko wymienia się ono z matką florą bakteryjną, ale również ma okazję do spożycia dobroczynnej siary, która jest złożona z praktycznie samych przeciwciał, które zasiedlają i wyściełają jelita dziecka. Niestety w rozwiązaniu ciąży cesarskim cięciem, długotrwały kontakt SNS (skóra do skóry) nie zawsze jest możliwy. Podobnie bywa z przystawieniem dziecka do piersi. W takich wypadkach warto dowiedzieć się jak pobudzić laktację.

Jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu?

  • Najważniejsze jest regularne, częste przystawianie dziecka do piersi. Ssące pierś matki dziecko powoduje wysyłanie sygnału do organizmu o większym zapotrzebowania na mleko (powoduje odruch prolaktynowy). Większy popyt powoduje większą podaż. To właśnie dlatego noworodki często „wiszą” na piersi – w ten sposób pobudzają organizm matki do większej produkcji mleka.
  • Częstym błędem popełnianym przez matki jest podawanie smoczka. Jest on potrzebny jedynie w przypadku, w którym dziecko ma stwierdzony nadmierny odruch ssania. Na samym początku karmienia najlepiej dla matki, dziecka i procesu laktacji, jest podawanie piersi na każde żądanie (zazwyczaj co 2-3 godziny) i uspokajanie dziecka przy piersi. To wszystko ma wpływ na pobudzenie laktacji.
  • Aby pobudzić laktację warto również używać produktów na bazie słodu jęczmiennego i przygotowywać napary z kozieradki. Przydatne mogą być również gotowe herbatki dla mam karmiących piersią, które zawierają mix ziół wspomagających laktację (np. herbatka dla kobiet karmiących HiPP BIO).
  • Jeśli dziecko ssie niechętne, lub się nie najada, można również pobudzić laktację laktatorem ręcznym lub elektrycznym. Aby nie zaburzyć odruchu ssania, ściągnięte mleko można podać noworodkowi ze specjalnego kubeczka – lepiej unikać w tym celu butelek.

Jak widać, można z sukcesem karmić dziecko wyłącznie piersią – nawet przy rozwiązaniu ciąży na skutek cesarskiego cięcia. Chociaż na pierwsze efekty można nieraz czekać nieco dłużej, niż w przypadku mamy karmiącej po porodzie naturalnym – jest to jednak jak najbardziej możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here