Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

0
374

Zmuszanie dziecka do jedzenia jest nagminne. Okazuje się, że większość rodziców narzeka na niechęć do spożywania pokarmów albo niezwykle ubogą dietę swojej pociechy, patrząc na produkty, które maluch rzeczywiście toleruje. Eksperci do spraw żywienia dzieci podkreślają jednak, że każdy niejadek może wręcz pokochać jedzenie, a już na pewno wykazywać chęć do poznawania nowych smaków. Jak to zrobić? Podpowiedzi prezentujemy poniżej.

Wykluczenie zaburzeń zdrowotnych

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dziecko nie ma syndromów chorobowych, które powodują brak łaknienia oraz niechęć do spożywania pokarmów. Do takich zaliczają się łatwe do wykrycia wady zgryzu, ale mówić również można o nadwrażliwości dotykowej. Dopiero wykluczenie wszelkich chorób i zaburzeń pozwala działać nieinwazyjną terapią, dzięki której każdy niejadek stanie się dosłownie smakoszem.

Rytuał jedzenia

Ważne, by dziecko otrzymywało posiłki regularnie, o tych samych porach w ciągu dnia. Taki rytuał jest nie tylko korzystny dla psychiki dziecka, ale wpływa też pozytywnie na przemianę materii i funkcjonowanie całego układu pokarmowego.

Odpowiednie warunki do jedzenia

Odpowiednie krzesełko, niezaburzony dostęp do stołu, łatwe sięganie do talerza, właściwe sztućce, atrakcyjna zastawa stołowa. Wszystkie te czynniki będą wpływać na chęć bądź niechęć jedzenia. Przekazujmy dobre nawyki i zasiadajmy do stołu wspólnie z dzieckiem. Zaserwujmy zestaw obiadowy bambusowy dla dzieci, który jest nie tylko kolorowy i przyciąga uwagę najmłodszych, ale pozwala w pełnym komforcie spożywać posiłek.

Pozwól dziecku wybrać

Przede wszystkim dziecko powinno jeść samodzielnie i najczęściej właśnie do takiej aktywności dąży. To rodzice zaburzają ten schemat, karmiąc, by na przykład zachować względny porządek przy stole. Kolejny błąd wynika z narzucania dziecku produktów, których po prostu nie lubi. O niejadku możemy mówić wtedy, gdy lista akceptowanych przez niego składników żywieniowych nie przekracza 20 pozycji. Nie należy zmuszać do jedzenia, lepiej dać komfort wyboru ulubionych składników. Co więcej, lepiej sprawdzają się posiłki małe, ale podawane często.

Estetyka jedzenia

Niezbyt smaczne produkty można próbować serwować w jak najbardziej atrakcyjnej formie. Dziecko chętniej sięga po produkty kolorowe, które zostały nałożone na talerz z bajowym rysunkiem. Z każdego produktu udaje się też stworzyć ciekawą kompozycję. Kanapki mogą mieć dowolne kształty, z pomidora udaje się stworzyć muchomora a z jajka myszkę. Tutaj liczy się przede wszystkim kreatywność rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here