Jak wybrać odpowiednią butelkę dla niemowląt?

0
264

Każdy rodzic musi stanąć przed trudnym wyborem: jaką butelkę wybrać dla maluszka? Pod uwagę musisz wziąć różne czynniki. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Materiał butelki dla niemowląt

Producenci oferują butelki dla niemowląt szklane, plastikowe i ze stali nierdzewnej. Szkło jest zupełnie gładkie. Można go bardzo łatwo wyczyścić. Jest wolne od szkodliwych substancji chemicznych, przyjazne dla środowiska i trwałe. Jeśli nie opuścisz szklanej butelki, może wytrzymać wiele lat. Jeżeli jednak się stłucze, pamiętaj, aby dokładnie wysprzątać podłogę. Odłamki szkła mogą być bardzo niebezpieczne dla maluszka. Dlatego warto kupić silikonowy rękaw do szklanek.

Warto też zwrócić uwagę na plastikowe modele. Są lekkie, wszechstronne i niedrogie. Nie pękną, jeśli je opuścisz. Nie pocą się. Dopóki są wolne od BPA, nie musisz się martwić o bezpieczeństwo malucha. Mają jednak pewne wady. Mogą absorbować nieprzyjemne zapachy. Trudno jest też je wyczyścić. Ponadto można je niechcący porysować.

Stal nierdzewna jest mało popularna, ale ma swoje zalety. Pozwala dłużej utrzymać odpowiednią temperaturę, zarówno jeśli chodzi o zimny płyn, jak i o gorący. Można szybko wyczuć, czy napój nie jest za gorący. Wystarczy, że dotkniesz butelki dla niemowląt. Co ważne, jest trwała, odporna na zarysowania, łatwa do czyszczenia. Kosztuje jednak więcej niż plastikowe i szklane butelki.

butelki dla niemowląt

Rodzaje butelek dla dzieci

Klasyczny model nie ma żadnych specjalnych cech. To prosta butelka ze smoczkiem i pokrywką. Jest standardowa i ma prostą szyjkę. Cieszy się dużą popularnością. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena i wszechstronność. Pasuje do każdego podgrzewacza i sterylizatora.

Dostępne są również butelki dla niemowląt zakrzywione, czyli zagięte pod kątem 30 stopni. Chronią przed kolką, ponieważ zatrzymują pęcherzyki powietrza. Można je łatwiej trzymać podczas karmienia. Jednocześnie dziecko połyka wtedy mniej powietrza.

Niektóre modele zawierają odpowietrznik. Zapobiega tworzeniu się podciśnienia podczas ssania. Takie rozwiązanie blokuje powstawanie pęcherzyków. Chroni więc przed gazami i kolką. 

Możesz też znaleźć butelkę z szeroką szyjką. Jej smoczek jest bardzo podobny do kobiecego sutka. Sprawdzi się idealnie, jeśli na przemian karmisz piersią i butelką.

Natomiast na urlop lub dłuższy wyjazd możesz spakować butelki jednorazowe lub chociaż wkładki jednokrotnego użytku. Po karmieniu nie musisz już jej czyścić. Po prostu wyrzucasz ją do kosza.

Smoczki do butelki dla noworodka

Możesz wybrać ortodontyczny smoczek lub standardowy, okrągły. Szybko zobaczysz, który rodzaj woli Twoje dziecko. Zwróć też uwagę na rozmiar i przepływ. Smoczki pierwszego stopnia są przeznaczone dla noworodków, drugiego stopnia dla maluszków w wieku 3-6 miesięcy, trzeciego stopnia dla dzieci 6-9-miesięcznych. W ofercie możesz też znaleźć modele smoczków do butelek dla niemowląt czwartego stopnia dla starszych maluchów.

Jeśli chodzi o materiał, popularne są smoczki lateksowe i silikonowe. Lateks jest miękki i wygląda jak prawdziwy sutek. Nie wyróżnia się wysoką trwałością, za to znajduje się w atrakcyjnej cenie. Najpierw musisz jednak sprawdzić, czy maluszek nie jest uczulony na lateks. Z kolei smoczek silikonowy jest twardszy, ale rzadziej powoduje reakcję alergiczną.  Wyróżnia się też większą wytrzymałością. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here