Gorączka u dziecka bez innych objawów

0
275

Gorączka jest mechanizmem obronnym organizmu, a jednocześnie swego rodzaju informacją. Temperatura ludzkiego ciała jest stała i wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. Za podwyższoną temperaturę u dzieci uznaję się:

  • 37,2 stopnia Celsjusza – mierzona pod pachą
  • 37,5 stopnia Celsjusza – mierzona w ustach
  • 38 stopni Celsjusza – mierzona w odbycie

Jeżeli więc temperatura ciała dziecka jest podwyższona, to wiemy, że w jego organizmie coś się dzieje. Najczęściej razem z gorączką występują inne objawy, jak na przykład: katar, kaszel, bóle gardła, bóle mięśni czy wymioty lub biegunka. Jednak co w przypadku, gdy nie ma żadnych innych objawów choroby oprócz gorączki? Gorączka u dziecka bez innych objawów niewątpliwie o czymś informuje, ale o czym?

Gorączka u dziecka – co robić?

Gorączka u dziecka może być spowodowana przez dziesiątki różnych przyczyn. Im mniejsze dziecko, tym ciężej właściwie ją zdiagnozować, bo przecież kilkumiesięczne dziecko nie powie nam co je boli. Jednym z powodów gorączkowania u małego dziecka może być ząbkowanie. To jest dość łatwe do zweryfikowania, bo towarzyszą jej wtedy inne symptomy, jak na przykład nabrzmiałe dziąsła oraz usilne gryzienie wszystkich dostępnych w okolicy przedmiotów. Innym częstym powodem gorączki jest przegrzanie organizmu. Jeżeli masz obawy, że dziecko może być przegrzane spróbuj obniżyć (nie bardzo gwałtownie) temperaturę w otoczeniu oraz zdejmij dziecku warstwę odzieży. W przypadkach, kiedy temperatura będzie rosła powyżej podanych wyżej pomiarów warto podać dziecku syrop na obniżenie gorączki, tak jak na przykład: Ibum forte, Ibufen forte (w obu przypadkach substancją czynną jest ibuprofen) oraz zawierający jako substancję czynną paracetamol Pedicetamol. W żadnym przypadku nie należy bagatelizować podwyższonej temperatury, jeżeli gorączka bez innych objawów nie ustępuje koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Nawet jeżeli to nic groźnego, to na pewno lekarz pomoże właściwie ją zdiagnozować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here